Kedvező áron megtalált nálunk mindent, de nem tudja, hogy hogyan tovább? Bízza ránk a munkát: csapatunk heti szinten vállal napelemtelepítési munkákat, melyek a tervezéssel kezdődnek és az inverter beüzemeléssel érnek véget.
Ha megvásárolta a napelemeket, invertert, tartószerkezetet, kábeleket és villamos termékeket, azonban a létra legfelső lépcsőfokján mégis megremegett a lába, akkor inkább ereszkedjen le róla, telefonáljon egyet és mi felszereljük :)
Amíg a napelemtelepítő kollegáink a tetőn serénykednek addig a villanyszerelő az inverter bekötésével párhuzamosan tud haladni és együttes erővel általában csapatunk már délután 4 órakor készen is vannak. Nem kell feleslegesen idegeskedni, ez egy nehéz feladat, még a nagyobb kézügyességgel rendelkező ezermestereknek is meggyűlhet a baja a telepítéssel. A tetőn történő munkavégzés különösen veszélyes, a cserepes tetőn általában moha és erős porréteg van, melyeken igen könnyű megcsúszni és meg is van a baj. Meredek tetőre kikötés nélkül pedig soha ne menjünk fel! Ilyenkor szükséges a megfelelő zuhanásgátló, testheveder, jó minőségű kötél és munkavédelmi sisak használata.
A napelemes rendszer telepítésének menete
Kollegáink általában 8 és 9 óra között érkeznek meg a megfelelő eszközökkel felszerelkezve. Általában 2-3 fő napelemtelepítő és egy fő villanyszerelő elegendő a munka elvégzéséhez. Mind a villanyszerelő, mind a telepítők rendelkeznek napelemtelepítői képzéssel. Ezt követően történik a tervek olvasása: a csatlakozási dokumentáció alapján meghatározásra kerülnek a napelemes mezők és az inverterek helye. Továbbá szükséges meghatározni a napelemeket becsatlakozását az inverterhez: sok esetben ez födémáttörést is igényel. Ha több tájolás kerül kialakításra, úgy meg kell határozni a napelemek közti átkötéseket, illetve a sztringeket is.
Miért fontos a sztringek meghatározása? Minden egyes inverternek van egy indítási feszültsége: Ez általában 150V és 200V között szokott lenni. Magyarul van egy minimális panelszám munkapontonként, amit el kell érni, de ez függ a napelemek munkaponti feszültségétől is. Általánosságban elmondható, hogy egy munkapontra azért szükséges leglaább a 6 db napelem panel (120 cellás napelem esetén).
Meghatároztuk mindennek a helyét, kitalltuk hogy vezetjük át a kábeleket, ezt követően pedig kezdődik a munka: meg kell határozni a tetőkampók helyét, meg kell keresni a szarufákat. A cserepeket felhúzzuk a szarufáknál ügyfelve arra, hogy a megfelelő sorokban tegyük ezt meg. Mi általában a következő szabályt alkalmazzuk: Felülről indulunk kiszámoljuk hova jut a legfelső napelemes sor felső tartósínje és utána a 3-2 szabály révén haladunk. Legfelső sín alatt 3 cserepet hagyunk ki, felhúzzuk ott is a cserepeket majd a következő sor napelem felső tartósínéhez 2 cserépnyi távolságot hagyunk ki. Ezt követően ismét 3 cserépnyi távolságot hagyunk. A cserepek esetén sokszor szükséges sarokcsiszolóval kivágni a tetőkampók helyét a a cserében, más különben nagyon megemelné a kampó a cserepet, beázást és bosszúságot okozva a tulajdosonak
A cserepek felhúzását követően a tetőkampókat berögzítjük a helyükre a megfelelő, tartószerkezethez kapcsolódó facsavarral, figyelve arra, hogy a tetőkampók állítócsavarját még ne húzzuk meg. A síneket szintén csatlakoztatjuk a kampókhoz kalapácsfejű csavarral illetve M8-as anyacsavarral. Amint a sínek megvannak, a síneket madzaggal síkbahozzuk és véglegesen meghúzzuk a tetőkampók állítócsavarjait. A síneket ezt követően földelni kell a megfelelő MKH vezetékkel. Hilti-szalag szabvány szerint nem elfogadott!
A sínek szintezve, jöhetnek a leszorítók és a napelem panelek!
Ez már mindenképpen kétemberes művelet. Szükséges meghatározni a leszorítók helyét, ügyelve arra, hogy a sínek két végére mindig végleszorító kerüljön (Ezt egyesek még lent megoldják, mások a tetőn illesztik be a leszorítókat. Ki hogy szereti csinálni). A napelempanelek beigazítását mindig két ember végzi. Általában felülről indulunk és az első oszlopot rakjuk ki, a madzaghoz mérten. Ha sorban haladnánk, a napelemsor sokkal könnyebben elcsúszna. Azonban figyelni kell arra, hogy melyik panelt melyikkel kötünk össze, haladjunk a terv szerint! A toldásokat, ha lehet cserép alatt kivitelezzük gégecsővel védve a szolárkábelt.
Csakis MC4 csatlakozóval dolgozunk! Az egyenáram ívet húz, MC4 csatlakozó nélkül ívet húzhat a csatlakozási pont.
A napelemes mezők kialakításra kerültek, ezt követően a szolárkábeleket és az MKH vezetéket be kell fűzni egy gégecsőbe és el kell vinni az inverterig a kábeleket.
A villanyszerelő ez idő alatt felszereli az invertert, megcsinálja az AC oldali bekötést, az esetleges túlfeszültségvédelmet kiépíti, kialakítja a galvanikus leválasztást. Majd tovább halad a DC oldallal, itt is szintén kialakításra kerülhet a túlfeszültségvédelem, ehhez szintén DC oldali szekrény felszerelése szükséges. Továbbá a vezetékeket is el kell bújtatni, ehhez használhatunk műanyagcsatornát, fém kábeltálcát vagy gégecsöveket.
A munka végeztével az inverter beüzemelése, és a helyi internetes hálózattal való összekötése még a feladat. Ha minden flottul ment, úgy már kora délután kollegáink össze pakolnak átadják a dokumentációt és magára hagyják az újdonsült napelemes rendszer tulajdonost.
Lehetséges hibák önálló szerelésnél:
- Toldás esetén a pozitív a pozitívval, és a negatív a negatív csatlakozóponttal kerül összekötésre. Ez olyan mintha két elemet egymással szemben helyeznénk a távirányítóba: nem fog működni.
- A pozitív/negatív pólusok az inverternél felcserélődnek. Az inverter vagy nem indul el, vagy hibaüzenet ad ki.
- A napelemes mezőt összekötöttük az inverterrel azonban nem használtunk szellőzőcserepet: érdemes újrakezdeni és a szellőzőcserepen keresztülvinni a kábeleket. Ha nincs, akkor sarokcsiszolóval helyet kell készíteni a gégecsőnek az egyik cserépen.
- Villanyszerelési problémák úgy mint: az AC oldal nem megfelelő kiépítése, nem megfelelő méretezésű kismegszakítók, túlfeszültséglevezetők alkalmazása
- Az inverter a Fi-relé után történő kötése: a Fi-relé (ÁVK) így folyamatosan le fog oldani. Vagy a megfelelő karakterisztikájú Fi-relét alkalmazzuk, vagy az invertert a Fi-relé elé kössük be.
- Az inverter paramétereinek nem megfelelő beállítása, elállítása.
- MC4 csatlakozók kombinált fogóval történő szerelése. Ezt ne csináljuk, gyenge lesz a csatlakozási pont. Ehhez külön célszerszám szükséges
- Úgynevezett hurkok készítése: a napelemek telepítésénél, ha a csatlakozásokat rosszul készítjük el, úgy a napelemek között indukció léphet fel.
- Nem megfelelő méretű szolárkábelek használata.
Áraink
Alább az alapvető árainkat találhatja, egy általános telepítés esetén ezek a költségek merülhetnek fel és nem is számítunk fel mást. Azonban lehetséges egyéb olyan nehézséges a telepítés során, mint például ásási munkálatok (földkábel lefektetése), tűzeseti leválasztó beépítése, egyéb villanyszerelési munkálatok (pl. problémás elosztószekrény), melyek esetén egyéb költségek is felmerülhetnek.