Meghirdetésre került az új lakossági pályázati lehetőség - a Napenergia Plusz Program - mely remek lehetőséget teremt olyan ingatlan tulajdonosok részére, melyek energiatárolók igénybevételével szeretnék megépíteni napelemes rendszerüket. Érdekli, hogy milyen feltételekkel pályázhat? Itt leírjuk.
A program alapvető célja a bruttó elszámolásra történő átállás elősegítése. A bruttó elszámolás esetén az elszámolás szempontjából kedvezőbb, ha energiatárolót is alkalmazunk a napelemes rendszer telepítésekor, hiszen így a megtermelt napenergiát hozzá tudjuk igazítani a fogyasztáshoz, mely főképp az esti és a reggeli órákban csúcsosodik ki.
Alább összeszedjük kérdés-válasz formájában, hogy milyen lehetőségeket nyújt az új pályázat:
Maximum 5 000 000 Ft a támogatható összeg pályázóként.
A támogatás fő célja olyan napelemes rendszerek kialakítása, amelyek energiatárolóval kerülnek kiegészítésre. Energiatároló nélkül sajnos nem lehetséges jelen pályázatot benyújtani. Elszámolható minden ehhez kapcsodó költség is, úgy mint: pályázatírás, engedélyeztetés, háromfázisra bővítés költsége. A beruházás fő elemei: napelemek, hibrid inverter, energiatároló, tartószerkezet, tűzvédelmi eszközök, kommunikácisós eszközök, egyéb szerelési anyagok. A munkadíj szintén elszámolható költségelem.
Ez a támogatás nem 100%-os, így szükséges önerőt is rendelkezésre bocsájtani. A beruházás végösszege után 66%-os támogatást adnak.
A támogatás három részletben érkezik: I. előlegfolyósítás, majd II. időközi kifizetés, illetve III. Záró kifizetés, ha minden rendben történt. Az előleg esetében választható, hogy kifizetjük előre a 34% önerőt a vállalkozónak, vagy pedig a Támogató folyosít 40%-ot. Ezt követően Időközi kifizetés gyanánt lehívható 80%-ig kiegészítve a támogatás, majd a záráskor igényelhető a fennmaradó 20%.
Az inverter minimum 4 kW-os, maximum 5 kW-os lehet. A napelemek teljesítménye az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet (5 kW-os inverter esetén 6000 kWp napelem, kb 15 db napelem modul). Az inverternek hibridnek kell lennie. Az energiatároló (akkumulátor) minimum 7,5 kWh maximum 10 kWh kapacitású lehet. Mi azt tanácsoljuk, hogy inkább az 5 kW-os invertereket válasszuk, mivel ezekből nagyobb a választék, árban mégsincs jelentős különbség.
Mivel egy fázisra csupán 2,5 kW-ig lehet igényelni napelemes rendszert és a pályázatban a minimum 4 kW, így igen, szükséges. Azonban a pályázat benyújtásakor nem szükséges a megléte, mivel a pályázat lehetőséget teremt a szabványosításra a támogatási összeg keretén belül.
Az inverterekre a gyártónak minimum 5 év garanciát kell vállalnia. A teljesség igénye nélkül a következő nagyobb invertermárkák jöhetnek szóba (betűrendben haladva): Deye, FoxESS, Fronius, Growatt, Huawei, Hoymiles, SAJ, Sofar Solar, Solaredge, Solax, Sunways. Ezek a készülékek hibrid inverterek, azonban nem mindegyik készülék tudja az asszimetrikus fáziskimenetet, vagy a tiszta szigetüzemet áramszünet esetén. Ezek nagyon hasznos és fontos funkciók, melyekre érdemes odafigyelni.
Energiatárolókból minimum 7,5 kWh, maximum 10 kWh kapacitású termékeket lehet választani. A gyártónak 10 év garanciát kell vállalnia. Ilyen termék lehet a nálunk is értékesített Sofar BTS akkumulátor rendszere, vagy a Deye AI-W akkumulátora. Mindkét termék egyenként 5 kWh-ás modulokból áll, így két egységből egy 10 kWh-ás energiatároló kiépíthető. További márkák: Pylontech, BYD, LG, Solax stb. Mi a baj a Huawei rendszerekkel? A gyártó esetében nem áll meg a fázisaszimmetrikus teljesítménykimenet, továbbá a vészhelyzeti áramellátás esetén egy külön úgynevezett backup box megvásárlása szükséges
Igen, ha legfeljebb hat lakással rendelkezik. Ilyenkor azonban a Társasházi törvény alapján a többi tulajdonos hozzájárulása is szükséges (általában elegendő 50%, de a közös képviselővel egyeztessünk).
Nem, mivel a felhívás kimondja, hogy a DSO-nak, azaz a elosztóhálózati rendszerüzemeltetőnek műszaki-gazdasági tájékoztatót kell kibocsájtania, és záró elszámoláskor szintén benyújtandó az üzembehelyezést igazoló jegyzőkönyv.