napelemneked.hu | Napelemek, hibrid rendszerek, erkélynapelem

Kérdése van? +36204348867

Kategóriák
napelemneked.hu | Napelemek, hibrid rendszerek, erkélynapelem

Kérdése van? +36204348867

  • Kategóriák
    • Akciók
    • Napelem
    • Inverter
    • Akkumulátorok
    • Villamossági anyagok
    • Tartószerkezet
    • Optimalizáló
    • Szélgenerátor
    • Intelligens autó töltés
  • Kezdőoldal
  • Telepítés
  • Referenciamunkáink
  • Napenergia Plusz Program
  • Blog
  • Kapcsolat
  1. Blog
  1. Blog
Vissza
Sofar rendszerek beüzemelése és annak buktatói

Sofar rendszerek beüzemelése és annak buktatói

Sorra vesszük, hogy milyen lépései vannak az inverter helyes beüzemelésének és mit is tudnak a SOFAR inverterei. Jelen cikkben csakis a HYD szériás, azaz a hibrid 3 fázisú modelleket fogjuk taglalni.

2024.10.23 20:15 Gábor

A napelemtelepítő csapatoknak jelentős tanulnivalót és kihívást hozott az új, hibrid éra. A szaldós rendszerben elegendő volt a napelemeket felszerelni a tetőre, majd azt összekötni az inverterrel és az invertert pedig elegendő volt rákötni a háromfázisú hálózatra. Nem kellett használi sem smart meter-t (okosmérőt), és nem is kellett energiatárolókkal, akkumulátorvezérlőkkel összekötni ezeket az invertereket, nem kellett a kommunikációt sem létrehozni a rendszer elemei között. Ezzel szemben ezeket a feladatokat a bruttó elszámolás során már el kell látni, továbbá be kell konfigurálni az invertert, alkalmazni kell a fázis aszimmetriát, ellenőrizni kell a megfelelő bekötést, meg kell teremteni a hálózati kommunikációt is az inverterrel. Ezek a feladatok mind-mind nagyfokú odafigyelést igényelnek, és kapkodással egyszerűen nem lehet jól megcsinálni.

SOFAR HYD-5KTL-20KTL-3PH inverterek alapvető beüzemelési szabályai:

Az inverter felszerelése

Az inverter csakis merőlegesen lehet felszerelni a falra, illetve figyelemmel kell lenni arra, hogy az inverter mellett, alatt, felett nem lehet semmilyen, a szellőzést akadályozó elem. Gyakorlatban amire törekedni kell, hogy az inverter alatt és felett meglegyen a szellőzés:  az útmutató 30 cm-t ír elő, mi azonban legalább 50 centimétert javasolunk fölfelé elhagyni a plafontól , vagy egyéb akadálytól. Az invertert a falnak és szigetelésnek megfelelő átmérőjű, hosszú csavarral ajánlott felszerelni (amit a gyártó ad, azzal általában nem érdemes felszerelni az invertert).

Az inverter hálózatra kötése

Az inverternek két hálózati portja van: egyik a LOAD a másik a GRID. Amennyiben a helyi hálózattal kívánjuk összekötni, úgy a GRID portra, míg ha szigetüzemű felhasználást, vagy UPS jellegű felhasználást szeretnénk létrehozni, akkor a LOAD portra kell kötni a megfelelő fogyasztókat.

Fontos, a fázissorrend betartása, ennnek elmulasztása garantáltan működési problémákhoz fog vezetni!

Az inverter a más gyártók invertereihez hasonlóan kell a hálózatra csatlakoztatni, azaz legalább 5x6 mm2-es kábellel az áramvédő-kapcsoló elé kell bekötni.

A napelemes csatlakozás kialakítása

A napelemeket a megfelelő keresztmetszetű szolárkábellel csatlakoztathatjuk az inverterhez. A csatlakozás típusa MC4-es csatlakozó, azonban itt is figyelemmel kell lenni arra, hogy a telepítő villanyszerelő ne a saját készletéből vegye a csatlakozót, hanem azt használja fel, amit az inverterhez adtak, mivel MC4 és MC4 csatlakozó között is van különbség!

Egy MPPT-re lehetőleg 6 db napelem kerüljön bekötésre, ezalatt valószínűleg nem fog elindulni az adott MPPT alacsony feszültség miatt (minimum 200V szükséges).

Az energiatároló összeépítése

A SOFAR saját márkás akkumulátora a SOFAR BTS-5K 5,12 kWh-s energiatároló modulja. Ezekből 1-tól 4-ig az alábbi elrendezésben lehet az akkumulátorokat összeépíteni:

Mint látható 20 kWh esetén már nem lehet egymásra építeni az elemeket, ilyenkor a tornyokat muszáj megbontani. Az egyes modulokat egymásra kell építeni, a megfelelő csatlakozókat a megfelelő végű portokba kell bekötni. Ezen felül védővezetőkkel is el kell látni a modulokat (tartozék) majd az energiatárolót be kell kötni a földelésbe. Az inverterhez a pozitív (+), a negatív (-) és a Kommunikációs kábel (COM) megy. Ez utóbbi RS485-ös kommunikáción valósul meg. A kommunikációt az inverter COM portjába kell kötni a megfelelő PIN-ek használatával.

Mi csakis 6 mm2-es szolárkábelt alkalmazunk az inverter és az energiatároló összekötésére. Mivel nagyfeszültségű akkumulátorról beszélünk, ezért  lehet nagyobb a távolság az inverter és az energiatároló között. A Sofar esetén gyakorlatilag az is megoldható, hogy nem egy helyiségben van az inverter és az energiatároló, persze a tűzvédelmi szabályok figyelembevételével.

Az inverterhez történő csatlakozáshoz az újabb modelleknél már eleve adnak saját kábelt, azonban ha mégis mi magunk szeretnénk elkészíteni az inverterhez a csatlakozást, úgy azt semmiképp se MC4 csatlakozóval tegyük meg, mivel az akkumulátorcsatlakozást más csatlakozóval és más célszerszámmal kell kialakítani! A csatlakozó csak küllemre hasonlít egy szolárcsatlakozáshoz, de gyakorlatban attól eltér!

Smart meter - okosmérő bekötése

Okosmérő nélkül az invertert nem lehet hálózatra kötni. A SOFAR a CHINT DTSU666 smart meterjét használja. Telepítőknek már ismert lehet hiszen ezt a modellt használja a HUAWEI és FoxESS is. Kétféle verzió létezik:

A) Áramváltós Chint DTSU666: A smart meterhez csatlakoztatni szükséges egyrészt a fázisokat, másrészt az áramváltókat is. Az áramváltók iránya (nyíl) a villanyóra felé kell, hogy nézzen. A fázisokat maximum másfeles keresztmetszetű kábellel kell bekötni a zöld színű sorba, míg az áramváltókat a felső és alsó pontokba kell előjelhelyesen bekötni. 24-es 25-ös PIN az inverterrel való kommunikációt szolgálja.

B) Átfolyós CHINT DTSU666: Ebben az esetben az okosmérőnek nincsenek áramváltói, hanem a hálózat közvetlenül átfolyik az okosmérőn és a mérést így végzi el.

Minden esetben fontos, hogy a smart metert, vagy az áramváltó szenzorokat a megfelelő helyre kössük! Akkor jó a bekötés, ha az okosmérő negatív értékeket mutat az inverter kikapcsolt állapotában. Ha 0 kW-ot mutat, akkor rossz helyre kötöttük az okosmérőt!

Megjegyzés: van lehetőség arra is, hogy okosmérő nélkül telepítsük az invertert, ekkor az áramváltók közvetlenül az inverterhez csatlakoztathatóak. Ezt csak rövidebb távon ajánlott megtenni és el kell végezni utána a kalibrációt!

Inverter beüzemelése

Az inverter beüzemelését azt követően tudjuk megtenni, hogy mindent a használati útmutatónak megfelelően bekötöttünk és gondosan leellenőriztük azt. A bekapcsolást először a DC oldal felkapcsolásával tegyük meg. Adjuk meg a dátumot, időt válasszuk ki a megfelelő országparamétert (A legújabb frissítésben már Magyarországot is kiválaszthatjuk). Majd állítsuk be autokonfigurációval az akkumulátort. Ezt követően mi a Self-Use módot ajánljuk használni. Érdemes bekapcsolni a fázis-aszimmetriát támogató üzemmódot is, mely a haladó beállításoknál végezhető el. Szintén a haladó beállításoknál állítható be a visszatáplálás elleni védelem is, de mi a telefonos applikációs konfigurációt ajánljuk a visszwatt védelem beállítására.

Szoftverfrissítés

A legújabb szoftverek letöltése elengedhetetlen a helyes működéshez. Mindenképpen kérje telepítőjét, hogy a legújabb frissítést töltse rá a készülékre. Az akkumulátorok frissítése nem mindig sikerül elsőre, erre van egy külön bevállt technikák, hogy ez is simán menjen.

Wi-Fi konfiguráció

Solarman Smart és Solarman Business (telepítői alkalmazás) applikációkkal beüzemeltethető a készülék. A helyi Wi-Fi hálózatnak 2,4 Ghz-esnek kell lennie és ajánlott, hogy közel legyen az inverterhez. Ha messze van, úgy egy Wifi repeatert kell alkalmazni. A konfiguráción az app végigvezet minket, 5 perc eltéréssel mutatja az adatokat.

Ethernet kommunikáció

A stabil modbus kommunikációt úgy tudjuk elérni, ha a készüléket nem Wi-Fi-ről, hanem közvetlenül, ethernet révén csatlakoztatjuk a LAN-hoz. Ehhez egy külön eszköz megvásárlása szükséges: LSE-3 dongle.

Hibalehetőségek

1) Az inverter rögzítése nem megfelelő: figyelemmel kell lenni az inverter közel 40 kg-os súlyára

2) Nem a GRID, hanem a LOAD ágra kötöttük a hálózatot. Ez súlyos probléma

3) Nem kielégítő a napelemes termelés. Ez esetben lehetséges, hogy nincs meg az MPPT indítási feszültsége, más szóval túl kevés panel lett egy körre kötve. A napelempanelek számát növelni kell, vagy át kell szervezni a napelemeket.

4) Visszatáplálás korlátozás ellenére az inverter kitáplál a hálózatra: ez esetben nem lett beállítva a visszwatt védelem. A szolgáltatói büntetés elkerülése végett ezt mielőbb szükséges beállítani!

5) Nincs meg az okosmérővel a kommunikáció: Ellenőrizzük a smart meter bekötését. Smart meter 24-es és 25-ös pontját kell az inverter kommunikációs portjával összekötnünk. Ha a smart metert először rosszul kötöttük be (fázis-nulla), akkor lehetséges hogy a smart meter tönkrement. Ekkor egy másik smart meterrel sikeresen beüzemelhető a készülék.

6) Nincs mérés, azaz 0kW: valószínűleg az áramváltókat rossz helyre rögzítették.

7) Nem pontos a mérés. Ez már több problémát magában hordozhat: a legvalószínűbb, hogy a fázisok nem helyesen lettek bekötve. Ellenőrizni kell hogy a fázisok a smart meternél és az hálózatra kötésnél is a megfelelő sorrendben lettek-e bekötve. Ellenőrizni kell, hogy a smart meter áramváltói pozitív és negatív vezetékei helyesen lettek-e bekötve. Vagy pedig azt kell ellenőrizni, hogy az áramváltókon az irány megfelelő-e, melyet az áramváltón található nyíl mutat meg. A haladó beállításoknál állítsuk vissza a gyári állapotot. Frissítsük szoftveresen a készüléket. Esetleg még probléma lehet maga az RS485 kommunikáció is. Alakítsuk ki a szabványnak megfelelően.

8) A készülék sokat vásárol a hálózatról: szintén a 7-es pontban vázolt megoldási javaslatokon szükséges végigmenni. Ezen felül a smart meteren érdemes lehet még ellenőrizni a teljesítménytényezőt terhelés alatt, hogy az mennyire ideális (0.8-1.0 között már ideálisnak mondhatö). Állítsuk vissza a gyári állapotot. Frissítsük szoftveresen a készüléket. Az elosztószekrényben továbbá érdemes elosztani szimmetrikusan az egyes fázisokat. Ellenőrizzük az inverter adatlapján, hogy mekkora áramot tud leadni a készülékünk egy fázison. Efölött már mindenképp a hálózathoz fog nyúlni a készülék.

9) Az akkumulátort nem ismeri fel a készülék: nem megfelelő a kommunikáció, ellenőrizzük.

10) Az akkumulátor csatlakozása laza, nem megfelelő. Ez súlyos hiba, a telepítő nem a megfelelő célszerszámot használta a csatlakozó megnyomásánál, vagy MC4 csatlakozót használt. Az akkumulátor csatlakozóinak a színe kék, ha ez eltér (például fekete), úgy hívja vissza a telepítőt.

11) Az akkumulátormodulok és a BMS nem működnek összhangban. Ezt a megfelelően kivitelezett szoftverfrissítés meg tudja oldani.

Minden további problémát szoftverfrissítéssel próbálhatunk meg kezelni. Ezeket a szoftverfrissítéseket a telepítő végezze el, mivel a nem megfelelő eljárás esetén tönkretehetjük az invertert, a BMS-t és akkumulátort is.

 

 

Vissza
Oldaltérkép
  • Nyitóoldal
  • Termékek
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Elérhetőségek
Zöld Egység Kft.
  • +36204348867
  • info@napelemneked.hu
  • facebook

  • twitter

  • pinterest

  • instagram

Webáruház készítés
  • Akciók
  • Napelem
  • Inverter
  • Akkumulátorok
  • Villamossági anyagok
  • Tartószerkezet
  • Optimalizáló
  • Szélgenerátor
  • Intelligens autó töltés
  • Kezdőoldal
  • Telepítés
  • Referenciamunkáink
  • Napenergia Plusz Program
  • Blog
  • Kapcsolat
Nyelv váltás
  • hu
  • sk
Pénznem váltás
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.