Elindultunk a Napenergia Plusz Programban: DEYE telepítésünk
Örömmel jelentjük, hogy az elsők között elindítottuk a Napenergia Plusz Programhoz kapcsolódó projekteket. A benyújtott pályázataink 70%-nál már Támogatói Okirattal is rendelkezünk. Sokuk közülük megkapták az áramszolgáltatói engedélyt (Műszaki-Gazdasági Tájékoztató), így a villamos tervezéssel párhuzamosan el tudtak indulni a telepítések is már pár esetben.
Szabolcs és a DEYE rendszere
Szabolcs esetében egy közös projektet vittünk végig: lelkes tulajdonosként aktívan részt vett a munkálatokban. Szabolcs elképzelése az volt, hogy a megtermelt napenergiát este az akkumulátorból fel tudja használni, illetve hogy az invertert szünetmentes tápként használva a kritikus fogyasztóit meg tudja hajtani az inverterrel. Ilyen fogyasztó lehet például a fűtési keringető szivattyú, router és a fagyasztó-/hűtőszekrény: a választása ennek megfelelően a DEYE rendszerére esett. A DEYE képes szünetmentesen ellátni ezen fogyasztókat áramszünet esetén, továbbá a készülék rendelkezik egy úgynevezett Smart Load kimenettel is, mely képes arra hogy ha telített az akkumulátor ámde a napelemek képesek lennének a további közvetlen termelésre, úgy a DEYE Smart Load portján keresztül azt egy fogyasztóra irányíthatja. Ilyen fogyasztó lehet például a villanybojler.
A rendszert 14 db TRINA VERTEX S 425W-os napelemekkel telepítettük úgy, hogy egy esetleges bővítésre is sor kerülhessen. Jelenleg a napelemek a pályázatnak megfelelően 6 kW-ot tudnak leadni (az invertert a maximális 120%-kal méreteztük túl). Zsindelytetőre történt a szerelés, így különösen odafigyeltünk a beázásokat elkerülő telepítésre: az ászokcsavarokon felül alu tömítőlemezeket is használtunk, garantálva hogy az időjárási viszontagságok évekkel később se kezdjék ki a tetőt.
Szabolcs a DEYE SE-G5.1-Pro akkumulátorát választotta. így felszerelésre került 2 db készülék, mely összesen 10,24 kWh névleges energia tárolására alkalmas Továbbá a villanyórához beépítésre kerültek az áramváltók, melyek segítségével a fázisaszimmetrikus mód és a visszwatt védelem is meg tudott valósulni.
Villamossági szempontból beépítésre kerültek a DC és AC oldali túlfeszültséglevezetők is, a vészhelyzeti (backup) oldalra további konnektorok, a megfelelő földelésre pedig a teljes rendszer építése során odafigyeltünk; így minden egyes napelemes tartószerkezeti elem földelve lett, csak úgy mint az akkumulátorok, inverter és a különböző villamossági és védelmi berendezések.
Mivel könnyűszerkezetes házról beszélünk, így tűzvédelmi szempontból beépítésre került egy Thinkwe tűzeseti leválasztó, továbbá csakis olyan védőcsöveket és elosztódobozokat használtunk, melyek rendelkeznek a megfelelő tűzvédelmi előírásoknak.
Mit mutatnak a számok?
A DEYE rendszer 2024. áprilisában már egy teljes hónapot üzemelt. Úgynevezett viszwatt-védelmet kötöttünk a rendszerre, tehát így a felhasználó nem táplálhat vissza a hálózatba, a komplett rendszer célja pedig a saját termelés biztosítása és a megfelelő önellátás.
2024. áprilisában a napelemek 566 kWh-t termeltek meg, ennek 67%-át közvetlenül, míg 34%-át közvetve, energiatárolón kereszült fogyasztotta el Szilárd. A napelemes termelésen felül 108 kWh-t (kb. 4-5000 Ft) kellett vásárolnia ügyfelünknek. A teljes fogyasztása így 2024. áprilisában 669 kWh volt (ez már egy tetemesebb fogyasztás), melynek 84%-át napelemből, míg 16%-át a hálózatból vételezte. Ezek az arányok persze attól függően el tudnak tolódni, hogy kinek milyen jellemző fogyasztása van, illetve hogy az egyes fogyasztókat, berendezéseket milyen napszakban használja. Akinek 300-500 kWh havi fogyasztása van, ő már akár a kora tavaszi hónapokban majdhogynem önellátóvá tud válni egy 10 kWh-ás akkumulátorral, és nincs szüksége arra, hogy az áramszolgáltatótól vételezzen áramot.