Nem hibrid inverterek hibridesítése: lehetséges!
Általános (nem hibrid) inverter esetén is lehetséges az akkumulátoros energiatárolás, de hogyan?
Jelen cikkükben azt vizsgáljuk meg, hogy lehetséges-e akkumulátort hozzáilleszteni meglévő napelemes rendszerünkhöz abban az esetben, ha egy általános (string) hálózati inverterrel rendelkezünk és nem szeretnénk azt lecserélni egy hibrid inverterre.
Amennyiben a napelemes rendszerünk nem hibrid inverterrel került telepítésre, mely képes közvetlenül kezelni a különböző akkumulátorokat, úgy mint például a HUAWEI SUN2000 modellje, vagy a népszerű DEYE 48V-os rendszerű hibrid inverterei, abban az esetben közvetlenül nem is tudunk akkumulátort csatlakoztatni az inverterünkhöz. Az általános hálózati (string) inverterek nem képesek az akkumulátorokat kezelni, ilyen kimeneti porttal egyszerűen nem rendelkeznek.
Az egyik megoldás az lehet, ha lecseréljük az inverterünket egy hibrid inverterre. Ebben az esetben a napelemes rendszerünk egyszerre képes hálózati módra és szigetüzemű módra is: tehát a rácsatlakoztatott akkumulátor képes tárolni a nappal megtermelt, de el nem használt energiát, mely később aztán kivételezhető a rendszerből.
A lakás fogyasztói az alábbiak szerint veszik fel a megtermelt napenergiát:
Napelem -> Akkumulátor - > Áramszolgáltató.
Előnyös, hiszen ebben a formában a legszükségesebb esetben táplálunk csak be az áramszolgáltatónak, illetve az áramszolgáltótól vételezni is csak akkor kell, amikor az energiát már felhasználtuk az energiatárolónkból.
Amennyiben egy 10 éves napelemes rendszerünk van, úgy érdemes lehet elgondolkodni a napelemes rendszerünk „hibridesítésén”, hiszen a 10 éves szerződéssel már kikerülünk a szaldóból, a bruttó elszámolás fog életbe lépni.
Bruttó elszámolás estén az átvételi ár kisebb, mint amennyiért mi vesszük az áramot. Ilyenkor joggal merül fel az az igény, hogy a napelemmel megtermelt áramot érdemesebb lenne inkább nekünk felhasználni, mint sem eladni azt az áramszolgáltatónak egy lényegesen rosszabb árért. Ezzel egyidejűleg ráadásul két legyet is ütünk egy csapásra, hiszen a napelem által megtermelt áramot mi fogjuk felhasználni, és nem kell azt a szokásos piaci áron megvennünk a szolgáltatótól.
Azonban sokan nem szeretnék lecserélni meglévő inverterüket, több ok miatt is. De tudta, hogy így is használhat akkumulátort?
A legfőbb ok az, hogy sokan nem szeretnének kikerülni a szaldó elszámolás alól. Hiszen akinek még nem járt le a 10 év a napelemes rendszer üzembehelyezésétől (vagy bővítésétől számítva), az valószínűleg szeretné is megtartani ezt a kedvező típusú elszámolást.
Retrofit (AC csatolt) energiatárolás
De van még egy megoldás: meglévő string inverterünk mellé telepíthetünk utólagosan egy úgynevezett retrofit rendszert, mely két elemből áll össze: egyik az akkumulátor a másik pedig az AC csatolt akkumulátortöltő.
Hogyan működik?
Az AC csatolt akkumulátortöltő egy különálló egység, mely ugyanúgy néz ki, mint egy inverter készülék, azonban ez igazából egy AC-DC átalakító. Tehát a készülék a hálózati áramot alakítja át egyenárammá és ez által tölthetőek az akkumulátorok. A hangsúly azonban nem ezen, hanem az inverterrel történő kommunikáción van: hiszen nem lenne szerencsés olyan hálózati árammal tölteni az akkumulátort, amit a szolgáltatótól vettünk. Nekünk a lényeg az, hogy a napelem által termelt elektromos energiát használjuk fel. És ezt a készülék meg is oldja! Az inverterhez kapcsolódó két pontban méri a betáplált és a ház által fogyaszott energiát ezzel kommunikálva egyben az AC töltőnk felé és így a készülék tudja azt menedzselni, hogy az inverterünk által megtermelt hálózati áram töltse az akkumulátort, vagy pedig fordítva: az akkumulátorból energiát tudjunk vételezni. Ezáltal az önfogyasztás is maximalizálható.
FoxESS AC3 készülékek
Talán a FoxESS márkanév már sokaknak ismerősen cseng. Akik jobban megfigyelték az inverter prospektusát, azok talán észre is vehették, hogy az akkumulátoros üzemmódot támogatottként jelezték rajta. Ez a fentebb ismertett módon történik. Ha egy FoxESS hálózati invertert egy FoxESS AC háromfázisú AC töltővel párosítunk, úgy az alkalmazásban is meg fog jelenni az, hogy éppen hogyan táplálunk be, vagy pedig vételezünk az akkumulátorból.
Fontos! A készülék nem csak a FoxESS inverterekhez csatlakoztatható, hanem bármilyen más készülékhez. Mivel a kommunikáció nem közvetlen, hanem közvetett az energiamérők lévén ezért bármely készülék csatlakoztatható.
A készülék előnyei:
- A készülék szerepel az E-on által alkalmazható inverterek listáján
- Mint a hibrid inverterek zöme, úgy ez a készülék is tudja az úgynevezett EPS módot. Áramszünet esetén szünetmentes tápként tud működni és a védett fogyasztókat az akkumulátor tudja táplálni.
- Amennyiben szeretné akkumulátorral kiegészíteni a rendszerét, azonban nem szeretné a szaldós elszámolást elbukni, úgy érdemes lehet egy AC kapcsolt töltő beszerzése.