Erkélynapelemek
Szabályos vagy szabálytalan a telepítése?
Kezdjük a legelején: napelemet bárki telepíthet a saját erkélyére, ha az ingatlanra nem vonatkozik a Társasházi törvény (2003. évi CXXXIII. tv.). Ellenkező esetben a napelem erkélyre történő szereléséhez, mint a homlokzat képének megváltoztatásához, a lakóközösség jóváhagyása szükséges.
Habár a társasházak Alapító Okirata rendelkezhet úgy, hogy az erkély magántulajdon, azonban az erkély korlátja ettől függetlenül homlokzati elemnek minősül, így szükséges lehet a többi tulajdonostárs jóváhagyása az erkély megjelenésének jelentős átalakítására. Arról, hogy miként kaphatunk jóváhagyást a közös képviselőt érdemes megkérdezni, azonban vagy össze kell gyűjteni a megfelelő számú aláírást (50%), vagy közgyűlésen kell róla határozni.
A lakókat végig jártuk, megkaptuk a megfelelő számú aláírást, a kérdés azonban továbbra is nyitott: szabályos-e az erkélynapelem telepítése?
A válasz: igen és nem.
Lehetett arról olvasni, hogy az erkélynapelemek telepítése illegális és ez így is van, ha az erkélynapelem alatt szigorúan a Németországban, Ausztriában, Hollandiában és más országokban (immáron Lengyelországban is) alkalmazott balkonsolart (vagy balkonkraftwerket) értjük. Ezeknek a rendszereknek a telepítéséhez elegendő csupán egy regisztrációs űrlapot kitöltenie a fogyasztónak, és amint a szolgáltató kicserélte a villanyórát egy ad-veszes mérőórára, úgy egyből használhatja a terméket.
Az AC kimeneti teljesítmény maximum 600W, vagy 800W lehet országtól függően, mely rendszerint 2 db napelempanellel elérhető. A telepítése sem bonyolult: Szükséges:
- 2 db napelempanel, melyeknek az összteljesítménye akár meg is haladhatja az inverter kimeneti teljesítményét (érdemes elolvasni az inverter adattábláját, mennyi lehet a maximális PV bemeneti teljesítmény),
- 1 db mikroinverter melyet általában a napelemek mögé helyeznek. A mikroinverter fogja az egyenáramot hálózati árammá alakítani.
- egy tartószerkezet: ideális ha egy kicsit megdöntjük a napelemeket a függőleges síkhoz képest, hogy nagyobb teljesítményt érjük el.
- Egy kültéri dugvilla, és kültéri dugalj.
Balkonsolar mikroinverterrel és a biztonságosabb Wieland dugóval és aljzattal szerelve, mely a német szabványoknak teljesen megfelel.
És ennyi!
Nem kell engedélyeztetni a rendszert, nem kell villanyszerelő a bekötéséhez, hiszen plug-and-play módon minden egymásba csatlakoztatható és nem kell rákötni a betápra, elegendő az első legközelebbi fali aljzatba bedugni a termelő rendszerünket. A csatlakoztatott rendszer innentől kezdve betermel hálózatunkba és a fogyasztóink használni fogják a napenergiát.
És hogy mire elég?
Egy négyfős háztartás átlagosan 4000 kWh elektromos energiát fogyaszt. A nagyfogyasztókon kívül mint például mosógép, mosogatógép, szárítógép, vízmelegítő, hűtőgép, mellett megtalálhatóak a kisebb fogyasztású készülékek, úgy mint az internetrouterek, készenléti módban lévő készülékek (TV, laptop, hangszóró stb.). A kisebb készülékeket például biztosak lehetünk, hogy a napenergiával tudjuk működtetni, sőt! A hűtő általában 200-250W teljesítménnyel operál. Ezt napos időben az erkélynapelem teljes mértékig tudja fedezni.
Na, de hogy számokat is mondjunk: Egy erkély napelem napi villamosenergia-termelése elsősorban az időjárási viszonyoktól és a napfény beesési szögétől függ. Egy napsütéses napon egy 600 W-os erőmű körülbelül 2,4-4,8 kWh villamos energiát is meg tud termelni. Azonban éves szinten ez a szám olyan 600-800 kWh körül lehet attól függően, hogy mennyire jó a tájolása a napelemeknek (minél kevesebb árnyék éri és minél inkább dél felé néznek a napelempanelek annál jobb a hozamuk). Manapság a napelemgyártók azt ígérik, hogy 25-30 év múlva a napelemek az újkori teljesítményük 85%-át tudni fogják és erre garanciát is adnak. Így ez a beruházás amellett hogy zöld, emellett nagyon könnyen meg is tud térülni.
Mi a helyzet Magyarországon?
A fenti mondatok csakis a külföldi helyzetre adnak választ, mivel ezek a rendszerek jelenleg nem engedélyezettek hazánkban. Azonban napelemes rendszert bárki telepíthet: legyen az akár hálózatra csatlakoztatható (on-grid), vagy szigetüzemű (off-grid).
Tehát ha meggyőzödtünk arról hogy az erkélyünkre telepíthetünk napelemet úgy a szokásos procedúrát le lehet folytatni az áramszolgáltatónál, mely a következő lépcsőfokokat jelenti:
- Háztartási méretű kiserőmű bejelentése
- Műszaki vizsgálat áramszolgáltató részéről, majd Műszaki-Gazdasági Tájékoztató megküldése
- A Műszaki-Gazdasági Tájékoztató elfogadása
- Eközben megbízható a Csatlakozási Terv készítésére egy szakember
- Csatlakozási Terv beküldése
- Csatlakozási Terv jóváhagyása
- A napelemes rendszer elkészítése a Csatlakozási dokumentáció által, villanyszerelő képesítéssel rendelkező szakember segítségével
- Készrejelentés
- Áramszolgáltató mérőórát cserél és átveszi a rendszert
- Szerződés
- Üzembe helyezés
Ezek az on-grid, azaz hálózatra csatlakoztatható napelemes rendszerek folyamatának a lépései.
Előny, hogy így akár 2,5 kW-os rendszer is kialakítható egyfázison, háromfázison pedig ennél is nagyobb teljesítmény elérhető. Ha van az erkélyünkön 3-4 db napelempanelnek (1 db napelem panel általános mérete: 172 x 114 cm) hely, akkor már megfontolandó lehet egy kisméretű háztartási méretű kiserőmű kiépítése az ingatlanunkban.
Nem érdemes azzal kisérletezni, hogy a rendszert engedély nélkül rákötjük a hálózatunkra: egyrészt ha nincs ad-vesz mérőóránk a betáplálást a villanyóra fogyasztásnak fogja venni, másrészt pedig büntetés lehet a vége. Hálózatra csatlakoztatott rendszert mindig engedélyeztessünk!
Másik megoldás lehet a szigetüzemű rendszer kiépítése. Ekkor a saját hálózatunk a szigetüzemű rendszerrel semmilyen mértékben nem közösíthető. Tulajdonképpen úgy kell elképzelni, hogy a napelemeken felül van egy kisteljesítményű szigetüzemű, off-grid inverterünk, melyhez csatlakoztatunk egy akkumulátort (anélkül nem fog menni, az inverter magában nem tudja lekezelni a hirtelen teljesítményváltozásokat) és ehhez az inverterhez közvetlen módon csatlakoztatjuk a fogyasztóinkat. A fogyasztás az akkumulátorból történik az akkumulátor töltése pedig a napelemektől érkezik. Ilyenkor nem szükséges az engedélyeztetés, azonban hivatalosan be kell jelenteni egy nyilatkozat formájában a szolgáltatónak, hogy szigetüzemű rendszerünk van és az galvanikusan el van választva a saját otthoni hálózatunktól.
Az erkély napelemek további előnyei:
- helytakarékosság: kisméretű, kompakt és a függőleges síkot hasznosítja
- Szállíthatóság: Mivel a napelemek nincsenek a tetőre, vagy a földre rögzítve, ezért költözéskor el is szállítható
- Egyszerű telepítés: A telepítése lényegesen egyszerűbb, mintha az például a tetőn, vagy a földre szerelve történne meg.
- Esztétikus: Az erkélyünket teljesen feldobhatja a napelem modern, 21. századi hatást adva ingatlanunknak.
Erkély napelem könnyített szerkezetű, flexibilis napelemekkel: könnyebb, szinte semmibe nem kerülő tartószerkezet, talán esztétikusabb is és a lakóközösség is szívesebben jóváhagyja.